The Damned United: Filmin En Güzel Sahneleri

İngiliz futbolunun ünlü takımları Derby County ve Nottingham Forest’ı deyim yerindeyse adeta yoktan var eden, İngiliz futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi teknik adamlarından biri olan Brian Clough’u konu almış muhteşem bir biyografik futbol filmi Damned United’ın güzel sahneleri ile karşınızdayız.

 

Damned United, Brian Clough’un (Michael Sheen) başarılarından daha çok Leeds United’ın egolu oyuncuları ve “kazanmak için her şey mübahtır” felsefesiyle olan mücadelesini anlatıyor. Her futbolseverin en az bir kere izlemesi gereken bir film olarak karşımıza çıkan ve sinema severlerin de çok büyük beğenisini kazanan filmde, enteresan sosyal mesajlar da veriliyor.

 

2009 yılında sinemalarda yer alan film, Brian Clough’un Leeds United’ın başında geçirdiği 44 günü anlatan aynı isimli romandan uyarlanmış.

 

Kimi sahnelerde hırsın iyi ve kötü tarafını bize gösteren, kazanmak için her şey mübah mı diye sorgulatan, Brian Clough ve onun ikinci adamı Peter Taylor arasınaki ilişkinin nasıl bozulduğuna ve neden bozulduğuna dikkat çeken film; İngiliz futbolunun 70’li yıllardaki yükselişini de temel alıyor.

 

Özellikle Clough’un filmin bir sahnesinde Derby County yönetimine çektiği restin ardından kovulması; akıllara Football Manager oyunuyla büyümüş bir neslin sanal dünyada yaşadıklarını getirip, bu insanların yüzlerine bir gülümseme yerleştirirken, olaya farklı bir bakış açısı getirerek ufuk açıyor.

 

Özellikle oyunculukların çok iyi olduğu gözlenen filmde, teknik direktörlerin saha içinden ziyade dışında neler yaşadıklarına da değinilirken, Brian Clough’un ne kadar efsane bir karakter olduğuna da göndermeler var.

 

Yine filmin bir sahnesinde soyunma odasına inip Clough’a aklınca taktik vermeye çalışan bir başkan profili, aslında ülkemizde de görmeye gayet alışkın olduğumuz bir şey. Sadece ülkemizde de değil, dünyanın çeşitli coğrafyalarında halen böyle başkanların olduğunu bilmek; 1970’lerden bu yana futbolun bu konuda pek de bir mesafe kat etmediğini gözler önüne seren enteresan bir detay.

 

Yine bir sahnede Clough’un heyecandan dolayı izleyemediği ve taraftarların stadyumdaki tepkilerinden nelerin olup bittiğini anlamaya çalıştığı Leeds United maçı da, günümüz teknik adamlarından Jurgen Klopp’un, takımının attığı penaltılara bakmama ritüelini bizlere anımsatırken, teknik direktör profilinin aslında oyun değişse de, sabit kaldığını bizlere anlatan bir detay olarak karşımıza çıkıyor…

 

Michael Sheen’in Brian Clough rolünde çok iyi iş çıkardığı filmde Clough’un yol arkadaşı Peter Taylor ile yaşadığı sorunlar da gayet güzel bir şekilde aktarılırken, ikilinin daha sonraki hayatları için pek de detaya girilmiyor…

More info at https://www.rivalo.com